تبدیل اسمبلی به پارت در سالیدورک

تبدیل اسمبلی به پارت در سالیدورک

محیط اسمبلی در سالیدورک این امکان را فراهم میسازد تا قطعاتی که در محیط پارت طراحی و مدلسازی شده است را در محیط نرم افزار و بصورت مجازی مونتاژ کرده و از صحت مونتاژ قطعات اطمینان حاصل کنید. همچنین در محیط اسمبلی علاوه بر پارت می توان فایلهای اسمبلی دیگر را بصورت ساب اسمبلی وارد کنید.

با توجه به اینکه یک مجموعه مونتاژی از ترکیب قطعات ساخته میشود شاید سوال پیش بیاید که با این توصیف چه دلیلی برای تبدیل اسمبلی به پارت در سالیدورک وجود دارد. در این مقاله به این سوال پاسخ داده و همچنین روش دخیره فایل اسمبلی به فایل پارت در سالیدورکس را بررسی میکنیم.


ذخیره اسمبلی بصورت پارت، چرا؟

تبدیل به یک فایل واحد

همانطور که گفته شد در یک فایل اسمبلی شما قطعاتی را که قبلا در محیط پارت ایجاد کرده اید مونتاژ میکنید. در حقیقت فایل قطعات در اسمبلی ذخیره نشده و تنها یک رفرنس از پارت به فایل اسمبلی ایجاد می شود. بنابراین اگر بخواهید فایل اسمبلی را برای شخص دیگری ارسال کنید می بایستی تمامی فایلهای قطعات مرتبط با آن را نیز همراه با فایل اسمبلی بفرستید. برای اینکار می توانید از امکان Pack&Go استفاده کنید که در این ویدیو در مورد آن توضیح داده ایم.

حال اگر تمایل نداشته باشید تمامی فایلهای پارت که اطلاعات طراحی را در دل خود دارند را بفرستید و یا اینکه طرف مقابل بخواهد از نرم افزار دیگری برای بازگشایی فایل اسمبلی استفاده کند تکلیف چیست.  راه حل در تبدیل اسمبلی به پارت می باشد. بدین طریق می توانید آن را به یک فایل واحد  Part تبدیل کنید و حتی آن را با یکی از فرمتهای سه بعدی خنثی (مانند Step فایل) ذخیره و ارسال کنید.

بعنوان مثال شما اگر تولید کننده موتورهای الکتریکی باشید یک اسمبلی موتور می تواند از 100 ها قطعه تشکیل شده باشد که اطلاعات ارزشمند طراحی و درخت طراحی کامل را دارند و بدون شک مشتری نهایی نیازی به دانستن این جزئیات ندارد. در اینجا میتوانید کل اسمبلی موتور به همراه تمامی اجزای آنرا تبدیل به یک فایل پارت کرده و سپس آنرا برای مشتری بفرستید.

ساده سازی مجموعه مونتاژی بزرگ

مورد دیگری از موارد استفاده از تبدیل اسمبلی به پارت در سالیدورک در فایلهای اسمبلی پیچیده با تعداد زیادی ساب اسمبلی می باشد. تعداد زیاد ساب اسمبلیها  میتواند سرعت محیط اسمبلی را پایین آورده و زمان بازسازی آنرا افزایش دهد. در این جا نیز این امکان را دارید تا ساب اسمبلی های مورد نظر را (که هر کدام یک اسمبلی هستند) به فایل پارت تبدیل کنید. در سالیدورک این امکان فراهم شده است تا با تبدیل ساب اسمبلی به پارت قیدهای آن تغییر نکند.


اخطار

به یاد داشته باشید فایل پارتی که از ذخیره یک اسمبلی بدست می آید بصورت کامل یک فایل مستقل بوده و ارتباط خود را با فایلهای پارت استفاده شده در اسمبلی از دست میدهد. بنابراین در صورت بروز تغییرات در پارتهای اسمبلی این تغییرات در فایل پارت تبدیل شده منعکس نمی شود.


مثال اول : تبدیل اسمبلی به پارت

در این مثال فایل اسمبلی را که مشاهده میکنید به یک پارت تبدیل میکنیم.

تبدیل اسمبلی به پارت در سالیدورک

قطعات استفاده شده در این اسمبلی را در شکل زیر مشاهده میکنید. همانطور که می بینید هر قطعه در یک فایل پارت مجزا مدلسازی شده است.

مثال اول

برای تبدیل این اسمبلی به پارت از منوی فایل Save As را اجرا میکنیم.

save as

از لیست نوع فایل ذخیره سازی SOLIDWORKS Part را انتخاب میکنیم.

تبدیل اسمبلی به پارت در سالیدورک

با انتخاب نوع فایل گزینه های زیر ظاهر می شوند.

All components

تمامی اجزای اسمبلی بجز مواردی که پنهان یا غیر فعال شده اند در پارت جدید بصورت Body های سالید مستقل ذخیره میشوند.

Exterior Faces

تمامی اجزای اسمبلی بجز مواردی که پنهان یا غیر فعال شده اند در پارت جدید بصورت Body های سطح (Surface) مستقل ذخیره میشوند.

Include Specified components

بر حسب تنظیمات در Options->Export و با توجه به معیارهای مشخص شده (مانند حجم) اجزا بصورت Body های سالید مستقل در پارت جدید ذخیره میشوند.

در اینجا گزینه اول را انتخاب کرده و پس از مشخص کردن نام فایل روی Save کلیک میکنیم.

همانطور که میبینید یک فایل پارت ایجاد میشود.

ایجاد فایل پارت

با بازگشایی فایل قطعه مشاهده میکنید تمامی اجزای اسمبلی در این فایل پارت Multi-Body بصورت Body های مستقل ذخیره شده اند.

لازم به یادآوری است این فایل کاملا مستقل بوده و اگر یکی از اجزای اسمبلی اصلی را تغییر دهیم این تغییرات در این پارت منعکس نمی شود. برای اثبات این موضوع به اسمبلی اصلی بازگشته و یکی از پارتهای اسمبلی را باز میکنیم.

حال یک برش به این قطعه اضافه میکنیم.

اگر به فایل اسمبلی برگردیم میبینیم که فایل قطعه در اسمبلی بروز شده است.

ولی در فایل پارت ذخیره شده از اسمبلی این قطعه بروز نمی شود.


مثال دوم: تبدیل ساب اسمبلی به پارت

در این مثال یک اسمبلی مطابق شکل زیر داریم که چند نمونه از ساب اسمبلی Conveyor در آن قرار دارد.

با کلیک روی نام این ساب اسمبلی آنرا باز و سپس از منوی فایل Save As را انتخاب میکنیم.

نوع فایل را روی Part قرار می دهیم.

در قسمت تنظیمات All Components را انتخاب کرده و تیک قسمت Preserve Geometry Reference را فعال میکنیم. با انتخاب این گزینه هنگامیکه در اسمبلی اصلی این پارت را توسط Replace Component جایگزین ساب اسمبلی میکنیم قید ها بصورت خودکار منتقل میشوند و نیاز به قید گذاری مجدد نیست.

این پارت را با نام دلخواه ذخیره میکنیم.

حال به اسمبلی اصلی برگشته و از منوی کلیک راست روی ساب اسمبلی دستور Replace Components را اجرا میکنیم. این دستور برای جایگزینی اجزای اسمبلی استفاده می شود.

در قسمت اول ساب اسمبلی انتخاب شده است. در قسمت with one روی Browse کلیک کرده و قطعه ای که در مرحله قبل ساخته ایم را انتخاب می کنیم.

مطمئن می شویم تیک گزینه های All instances و re-attach mates فعال می باشد و روی ok کلیک میکنیم.

همانطور که میبینید تمامی ساب اسمبلیهای Conveyor با پارتی که در مرحله قبل ساختیم جایگزین شده اند. از آنجاییکه هنگام ذخیره پارت گزینه Preserve Geometry Reference را فعال کرده بودیم قیدهای جدید بدون مشکل ایجاد میشوند.


جمع بندی

از آنجاییکه فضای اسمبلی بصورت کلی برای مونتاژ قطعات استفاده میشود شاید ذخیره یک مجموعه مونتاژی بصورت فایل قطعه غیر منطقی به نظر بیاید. اگرچه این مورد تقریبا صحیح می باشد ولی در این مقاله به بررسی دو مورد پرداختیم که می تواند ذخیره اسمبلی بصورت پارت را در مواقع لزوم توجیه پذیر سازد.

اولین مورد زمانی است که می خواهید یک فایل مجموعه مونتاژی را برای فرد دیگری ارسال کنید ولی تمایلی به ارسال تمامی فایلهای پارت مربوطه ندارید. در اینجا می توانید فایل اسمبلی را بصورت یک فایل واحد درآورده و بفرستید. موقعیت دوم نیز در مجموعه های مونتاژی بزرگ می باشد که یک اسمبلی بصورت ساب اسمبلی در آن تکرار شده است. در اینجا نیز تبدیل ساب اسمبلی به پارت و جایگزینی آن در اسمبلی بالا دستی در بالا بردن سرعت بازسازی موثر خواهد بود.

با تمامی مواردی که در بالا گفته شد لازم است مجدد اخطار داده شود تبدیل اسمبلی به پارت یک فایل قطعه مستقل را ایجاد می کند که هیچ ارتباطی با اجزای سازنده اسمبلی نداشته و در صورت بروز رسانی قطعات تغییرات آنها در پارت ذخیره شده از اسمبلی منعکس نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا