ترفندهای کوتاه نرم افزار سالیدورکس

ذخیره کامل اسمبلی

برای مونتاژ قطعات در سالیدورکس همانطور که می دانید پس از ساخت و ایجاد فایهای قطعه می بایستی آنها را در محیط اسمبلی توسط قیدها مونتاژ کنید. بنابراین در فایل اسمبلی تنها اطلاعات مربوط به محل فایل قطعات و ارتباط آنها با یکدیگر ذخیره شده و خود قطعات در فایلهای جداگانه با فرمت پارت قرار میگیرند.

با توجه به این مطلب برای انتقال یک فایل اسمبلی می بایستی تمامی فایلهای پارت و نقشه وابسته را نیز انتقال دهید. ابزار Pack&Go در سالیدورکس به شما کمک می کند تا تمامی فایلهای وابسته به اسمبلی را یافته و در یکجا ذخیره کنید.

تبدیل قطعات جعبه ابزار

قطعات جعبه ابزار در واقع همان فایلهای پارت در سالیدورکس می باشند که یک مشخصه Toolbox به آنها افزوده شده است. اگر بخواهید از این قطعات در یک فایل اسمبلی استفاده کنید همواره سالیدورکس آنها را بعنوان پارت جعبه ابزار شناسایی می کند.

اگر بخواهید این قطعات را بشکل یک فایل پارت معمولی ذخیره کنید در داخل محیط سالیدورکس روشی وجود نداشته و می بایستی از یک برنامه جانبی که حین نصب سالیدورک در مسیر نرم افزار ذخیره میشود استفاده کنید. در این آموزش نحوه اینکار را مشاهده میکنید.

دسترسی سریع در اسمبلی

یک اسمبلی در سالیدورک می توانید ترکیبی از فایلهای قطعه و یا اسمبلیهای دیگری باشد که بعنوان ساب اسمبلی شناخته می شوند. همچنین هر کدام از ساب اسمبلی ها نیز میتوانند خود از قطعات و ساب اسمبلیهای دیگری تشکیل شده باشند.

وقتی در فایل اسمبلی روی یک قطعه کلیک می کنید می توانید نام آنرا در درخت طراحی مشاهده کرده و مطلع شوید که قطعه به کدام اسمبلی تعلق دارد اما روشی سریعتر برای مشاهده این مورد وجود دارد که در این ویدیو به آن می پردازیم.

تغییر قطعات جعبه ابزار در اسمبلی

جعبه ابزار ToolBox سالیدورکس از جمله امکانات خوبی است که نرم افزار در اختیار شما قرار داده و شما را از مدلسازی قطعاتی مانند پیچ و مهره، یاتاقان، واشر و سایر قطعات پر مصرف بی نیاز میکند.

اما اگر پس از قرار دادن یک قطعه از جعبه ابزار در اسمبلی نظر شما عوض شده و نیاز به تغییر نوع قطعه داشته باشید تکلیف چیست؟ بسیاری از کاربران در این مواقع قطعه را حذف کرده و مجدد قطعه مورد نظر را از جعبه ابزار انتخاب می کنند. اما در این آموزش مشاهده میکنید هیچ نیازی به اینکار نبوده و براحتی می توانید یک قطعه استفاده شده از جعبه ابزار را با نوع دیگر از ToolBox جایگزین کنید.

پنهان سازی سریع قطعات اسمبلی

در اسمبلی سالیدورکس شما امکان ورود قطعات متعددی را برای قیدگذاری و مونتاژ دارید. ولی گاهی تعدد قطعات یک مجموعه مونتاژی می تواند منجر به سردرگمی شده و  اینجاست که با استفاده از قابلیت Hide سالیدورکس می توانید قطعات مورد نظر را تنها از صفحه نمایش پنهان کنید. دقت داشته باشید در این حالت قطعه حذف نشده و تنها نمایش داده نمیشود.

در اینجا روشی سریع برای پنهان سازی  Hide و همچنین آشکار سازی Unhide قطعات در اسمبلی را فرا خواهید گرفت.