ساخت مدل سه بعدی سازه تتراپاد توسط اسکچ سه بعدی در سالیدورک

ساخت مدل سازه تتراپاد در سالیدورک با استفاده از 3D Sketch

اسکچهای سه بعدی در سالیدورک در ساخت بعضی مدلهای سه بعدی می توانند بسیار کارآمد بوده و بدون از استفاده از آنها کار مدلسازی بسیار سخت خواهد بود. قبلا در مقاله “اسکچهای سه بعدی” به بررسی مفصل این ابزارپرداخته شده است. دراین مقاله با ساخت یک مدل روش استفاده از اسکچ سه بعدی را با یک مثال واقعی مشاهده کرده و خواهید آموخت چگونه با استفاده از این ابزار مدل سه بعدی یک سازه تتراپاد در چند مرحله و براحتی ایجاد میشود.


سازه تتراپاد Tetrapod چیست؟

سازه تتراپاد شکلی از بلوک های بتنی موج شکن است که برای کنترل فرسایش ساحلی و جذب انرژی موج آب در خط ساحلی مورد استفاده قرار میگیرد. سازه های تتراپاد که از معمولا از بتن ساخته ساخته می شوند با شکل چهارپر در یکدیگر قفل شده و علاوه بر اینکه سدی در مقابل آب ایجاد میکنند بدلیل وجود فضای خالی با برخورد موج آب از انرژی آن و تاثیر تخریبی آن روی خط ساحلی میکاهند.

سازه تتراپاد Tetrapod چیست؟

شکل کلی تتراپاد

این سازه ها همانطور که در شکل مشاده میکنید از چهار بازو تشکیل شده اند که با یکدیگر زاویه 109.47درجه میسازند. برای ساخت مدل سه بعدی از شکل یک مدل چهار وجهی منتظم استفاده می شود. برای ساخت این شکل می توان از اسکچ سه بعدی استفاده کرد.

شکل کلی تتراپاد

ساخت مدل سه بعدی سازه تتراپاد

ابتدا یک پارت جدید در سالیدورکس ایجاد کرده و سپس دستور تری دی اسکچ را برای شروع رسم یک ترسیم سه بعدی اجرا کنید.

ایجاد پارت جدید

در مرحله اول باید یک مثلث روی صفحه‌ای که منطبق بر صفحه Top Plane باشد رسم کنید. همانطور که قبلاً هم گفته شد در داخل یک ترسیم سه بعدی شما می‌توانید از صفحات استاندارد نیز برای رسم استفاده کنید. با انتخاب یک صفحه هرگونه ترسیمی را که انجام دهید روی آن صفحه قرار می‌گیرد.

برای انتخاب صفحه تنها لازم است در درخت طراحی روی صفحه Top Plane دبل کلیک کنید. این صفحه به شکل صفحه شطرنجی درآمده و نشان دهنده این است که هرگونه ترسیمی روی این صفحه قرار می‌گیرد. توسط دستور لاین یک مثلث مطابق شکل زیر رسم کنید

ایجاد صفحه در اسکچ سه بعدی

تا به اینجا یک وجه از چهار وجهی منتظم ایجاد شد. نقطه چهارم در فضای بالای این سطح  قرار داشته بنابراین لازم است از صفحه خارج شوید. برای خروج از صفحه فعال تنها لازم است در محیطی خارج از آن دبل کلیک کنید. همانطور که میبینید صفحه خاموش شده و هم اکنون میتوانید ادامه اسکچ را در فضای سه بعدی انجام دهید.

بدون اینکه از دستور خط خارج شوید در نقطه‌ای بالای صفحه کلیک کرده و سه خط دیگر مطابق شکل زیر رسم کنید. دقت داشته باشید که نمای ما در اینجا نمای ایزومتریک است و با اینکه نقطه چهارم شکل تقریبی می‌باشد ولی با این حال باید شکل کلی با شکل چهار وجهی منطبق باشد.

رسم اسکچ سه بعدی

در مرحله بعد هر چهار خط را انتخاب کرده و قید تساوی را بین آنها ایجاد کنید.

ایجاد قید

حال دستور Centerline را برای رسم خط از نوع خط محور اجرا کرده و یک خط از راس فوقانی شکل در راستای Y به سمت پایین تا میانه تقریبی حجم رسم کنید.

با استفاده از همین دستور سه خط دیگر از سه راس باقیمانده به انتهای خط مطابق شکل رسم کنید.

این چهار خط را نیز انتخاب کرده وقید تساوی را میان آنها ایجاد کنید.

خوب ساختار لازم برای ایجاد مدل سه بعدی تا به اینجا تکمیل است ولی بعنوان یک روند خوب در مدلسازی بهتر است قبل از خروج از اسکچ آن را بصورت کامل تعریف کنید. ابتدا میان راس فوقانی اسکچ سه بعدی و مبدا مختصات قید Along Y را ایجاد کنید. همانطور که در این مقاله توضیح داده شده است در اسکچ سه بعدی شما تعداد بیشتری از قیدها را در اختیار دارید و بعنوان مثال قید Along Y دو نقطه انتخاب شده را در راستای محور Y همراستا میکند.

با استفاده از ابزار smart dimension خط محور مرکزی را باندازه 500 میلیمتر اندازه گذاری کنید.

خوب برای اینکه به صورت کامل این اسکچ تعریف شود شما نیاز به یک قید دیگر دارید. همانطور که می‌بینید با درگ کردن اسکچ  حول محور Y چرخش دارد. بنابراین می‌بایستی از یک قید برای مقید کردن این درجه آزادی استفاده کنید. برای اینکار از مبدا یک خط در راستای محور Z و یک خط از مبدا به میانه ضلع رسم کرده و زاویه 45 درجه را بین آنها توسط smart dimension ایجاد کنید.

تا به اینجا ترسیم سه بعدی به صورت کامل تعریف شده است و اکنون می‌توانید از آن خارج شوید. حال از دستور ایجاد صفحه استفاده کرده و در راس فوقانی این چهار وجهی منتظم یک صفحه به گونه‌ای ایجاد کنید که از نقطه فوقانی گذشته و عمود بر محور آن باشد.

مجدد با استفاده از دستور صفحه یکی از رئوس پایینی را انتخاب کرده تا صفحه از آن عبور کند و خط محور آنرا هم انتخاب بکنید تا عمود بر آن قرار گیرد.

خوب روی صفحه فوقانی که در مرحله قبل ایجاد کردید یک اسکچ جدید شروع کنید و یک دایره به قطر 250 میلی‌متر رسم کنید که مرکز آن بر راس فوقانی منطبق باشد.

در صفحه دوم نیز به یک دایره با همین مشخصات نیاز داریم. اما بجای رسم دایره بعد می‌خواهیم از قابلیتی در سالیدورکس استفاده کنیم که به آن اسکچ مشتق (Derived Sketch) گفته میشود. در صفحه دیگر نیز به یک دایره با همین قطر احتیاج است و باید این دایره یک کپی متناظر دایره اول باشد. اسکچ مشتق این امکان را فراهم میسازد که روی صفحه جدید این دایره را کپی کرده و علاوه بر آن یک ارتباط پارامتریک بین آنها به وجود آورد.

در واقع در صورت تغییر ابعادی دایره اول، دومین اسکچ بصورت خودکار تغییر میکند. برای استفاده از این قابلیت همزمان اسکچی را که رسم کرده اید و دومین صفحه ایجاد شده را انتخاب کنید و از منوی Insert روی گزینه derived sketch کلیک کنید. همانطور که می‌بینید روی صفحه دوم یک اسکچ جدید ایجاد شده و دایره کپی می‌شود.

ایجاد derived sketch

بین مرکز دایره‌ای که ایجاد شده و راس چهار وجهی یک قید انطباق ایجاد کنید. همانطور که گفته شد قطر این دایره از ابعاد دایره اصلی تبعیت می‌کند.

حال دستور اکسترود را اجرا کرده و دایره فوقانی را تا مرکز چهار وجهی با زاویه درفت 10 درجه اکسترود کنید.

دایره پایینی را نیز بهمین ترتیب تا مرکز اکسترود کنید.

دستور circular pattern را اجرا کرده و این اسکترود را حول محور مرکزی 3 بار پترن کنید.

دستور فیلت را اجرا کرده و لبه ها را مطابق شکل فیلت بزنید.

همانطور که مشاهده میکنید مدل سه بعدی تتراپاد آماده است.

برای ظاهر آن نیز می توانید از قسمت appearance گزینه concrete را به مدل اضافه کنید.


ویدئوی آموزش


دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا