ساخت تمپلیت در سالیدورک

ساخت تمپلیت در سالیدورک

فایلهای الگو یا همان تمپلیت (Template) نقطه شروع برای هر فایل سالیدورک اعم از پارت، اسمبلی و نقشه می باشند. برای هر نوع فایل یک تمپلیت با پسوند اختصاصی وجود دارد. اگر تا به حال یک فایل جدید در سالیدورک ایجاد کرده باشید پس حتما از فایلهای تمپلیت استفاده کرده اید.

این فایلها تمام تنظیمات شما را در یک فایل خام ثبت کرده و زمانیکه یک فایل جدید با استفاده از آن را ایجاد می کنید تمامی تنظیمات شما در فایل جدید بصورت از پیش تعریف شده قرار میگیرند. این بدیهی است که استفاده از تمپلیتها در شرکتها با توجه به لزوم استفاده از استاندارد شرکتی جهت یکپارچگی طرحها از جمله موارد ضروری و مهم می باشد.


تمپلیت در سالیدورک چه اطلاعاتی را ذخیره میکند؟

در یک فایل تمپلیت موارد زیر ذخیره می شوند:

ویژگی های سند (Document Properties)

ویژگیهای سند طیف وسیعی از تنظیمات را شامل میشوند که در سربرگ Document Properties در پنجره Options قرار دارند. از تنظیمات این بخش می توان به واحد اندازه گیری که در قسمت Units قرار دارد اشاره کرد.

ویژگی های سند (Document Properties)

ویژگی‌های سفارشی (Custom Properties)

در قسمت Custom Properties می توانید برای هر سند ویژگیهای سفارشی مانند پارت نامبر، متریال، وزن و غیره را تعریف کنید.

ویژگی‌های سفارشی (Custom Properties)

تنظیمات نمایشی مدل سه بعدی (Display Settings)

تنظیمات نمایشی نیز توسط دستور Display Style در دسترس است که در فایل تمپلیت ذخیره میشود.

تنظیمات نمایشی مدل سه بعدی (Display Settings)

تنظیمات نور و زمینه

تنظیمات نور و زمینه نیز در سربرگ DisplayManager قابل تنظیم بوده و همراه با تمپلیت ذخیره میشود.

تنظیمات نور و زمینه

جنس قطعه (Material)

جنس قطعه که در درخت طراحی و در قسمت Material قابل تنظیم است نیز از جمله مواردی است که همراه با فایل تمپلیت ذخیره می شود.

جنس قطعه (Material)

تمامی  آیتمهای مرجع مانند Plane

مواردی که در قسمت Reference Geometry قرار دارد نیز همراه با فایل ذخیره می شوند.

تمامی  آیتمهای مرجع مانند Plane

هرگونه مدل پیش ساخته

علاوه بر موارد فوق هر قسمتی از یک مدل سه بعدی را که بسازید در فایل تمپلیت قابل ذخیره می باشد. این مورد زمانی کاربرد دارد که فایلهای جدید زیادی از یک بدنه مشترک برخوردار بوده و شما می توانید با ساخت قسمت مشترک و قرار دادن آن در فایل تمپلیت در وقت صرفه جویی کنید.


معرفی محل ذخیره فایل تمپلیت (Template Location)

ابتدا باید محل ذخیره فایل تمپلیت را که می تواند بصورت محلی روی سیستم باشد و یا در آدرسی روی شبکه، به سالیدورک معرفی کنید. برای اینکار دستور Options را اجرا کرده و در پنجره تنظیمات به File Locations رفته و از لیست Document Templates را انتخاب کنید. در قسمت Folders می توانید تمامی آدرسهایی که سالیدورک در آنها به دنبال فایل تمپلیت میگردد را مشاهده کنید. با دکمه Add می توانید محل فولدر مورد نظر را انتخاب کنید تا به این لیست افزوده شود.

معرفی محل ذخیره فایل تمپلیت (Template Location)

ایجاد فایل تمپلیت Template

حال که محل فایل تمپلیت به سالیدورک معرفی شد برای ساخت آن ابتدا با استفاده از دستور New یک فایل جدید ایجاد کرده و سپس تمامی تنظیمات مورد نظر مانند واحد اندازه گیری، متریال و سایر مواردی که در بخش قبل گفته شد را انجام دهید.

تمپلیت در سالیدورک

ذخیره فایل تمپلیت Template

حال می بایستی این فایل را ذخیره کنید. برای اینکار دستور Save را اجرا کنید. با توجه به نوع تمپلیتی که میخواهید ایجاد کنید از لیست Save as type یکی از موارد زیر را انتخاب کنید.

تمپلیت فایل پارت : prtdot

تمپلیت فایل اسمبلی : asmdot

تمپلیت فایل نقشه : drwdot

ذخیره فایل تمپلیت Template

استفاده از فایل تمپلیت برای سند جدید

حال که فایل تمپلیت را ذخیره کردید، هنگام ایجاد یک فایل جدید توسط دستور New می توانید از آن استفاده کنید. تنها لازم است پس از اجرای دستور New در پنجره باز شده روی دکمه Advanced کلیک کنید.

استفاده از فایل تمپلیت برای سند جدید

در صفحه باز شده هر یک از فولدرهای حاوی فایلهای تمپلیت که در مرحله قبل به سالیدورک معرفی کرده اید بصورت یک سربرگ جداگانه ظاهر می شوند. تنها لازم است در این مرحله فایل تمپلیت مورد نظر را یافته و انتخاب کنید. با کلیک روی دکمه ok یک فایل جدید با تنظیمات تمپلیت انتخاب شده ایجاد میشود.


ویدیوی آموزشی

در ویدیوی زیر مراحل ساخت یک فایل تمپلیت در سالیدورک را با یک مثال مشاهده میکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا