سالیدورک چیست

سالیدورک چیست : هر آنچه باید بدانید

اگر هنوز از محیط دو بعدی برای پروژه های طراحی و توسعه محصول استفاده می کنید به شما پیشنهاد میدهیم مقاله “حرکت از دو بعدی به سه بعدی” را مشاهده کنید تا با مزایای مدلسازی سه بعدی و توسعه محصول در این محیط آشنا شوید. اگر هم تصمیم خود را برای استفاده از محیط سه بعدی گرفته اید و در تکاپوی یافتن نرم افزار مناسبی برای این امر هستید ما به شما سالیدورک را پیشنهاد میکنیم، اما قبل از یادگیری آن باید دو سوال را از خود بپرسید.

- سالیدورک چیست ؟

- چرا سالیدورک ؟

 در این مقاله قصد داریم پاسخ سوال اول را بدهیم و برای پاسخ سوال دوم می توانید به مقاله “چرا سالیدورک” مراجعه کنید. قبل از شروع همین ابتدای کار اجازه دهید عنوان کنیم که تلفظ صحیح نام این نرم افزار سالیدورکس میباشد ولی در منابع فارسی بیشتر آنرا با نام سالیدورک می شناسند. خوب حال که با نام صحیح نرم افزار آشنا شدید ببینیم سالیدورکس (یا همان سالیدورک) چیست؟

نرم افزار سالیدورک چیست؟

مشابه خیلی از نرم افزارهای دیگر شما نیز احتمالا تنها تعاریف عام این نرم افزار را شنیده اید. عباراتی مانند: نرم افزار مدلسازی سه بعدی، نرم افزار طراحی مهندسی، بهترین نرم افزار طراحی مهندسی و …

جالب است با تمامی این تعاریف همچنان می بینیم تعداد زیادی از دوره های آموزش سالیدورک، جنبه مهندسی و طراحی مکانیکال این نرم افزار را رها کرده و تنها جنبه مدلسازی سه بعدی آن را می بینند. نتیجه این نگرش آموزشهایی است که مبتنی بر ساخت مدلهای سه بعدی می باشد که نه تنها هیچ جزئی از اصول طراحی مهندسی در آن دیده نمی شود همچنین اصول طراحی پارامتریک در آن بی مفهوم است. منابع تمرین سالیدورک و پروژه سالیدورک نیز گاها بیشتر از آنکه به طراحی شباهت داشته باشند بیشتر جنبه های گرافیکی یک مدل سه بعدی را در بر داشته و اساسا ارتباطی با طراحی و ساخت ندارند.

در قسمت زیر تعریف دقیقی از نرم افزار SolidWorks را ارائه کرده و در ادامه هر کدام را بصورت مفصل توضیح داده ایم.

SolidWorks یک نرم افزار طراحی به کمک رایانه CAD با استفاده از مدلسازی سه بعدی پارامتریک، مبتنی بر فیچر و با ساختار درختی ترتیبی بوده و بعنوان یک مجموعه نرم افزاری صنعتی در طراحی، تحلیل، توسعه و ساخت محصول استفاده می شود. هسته محاسباتی این نرم افزار پاراسالید  و شرکت توسعه دهنده آن از شرکت فرانسوی داسو سیستمز Dassault Systèmes می باشد.

سالیدورک یک نرم افزار CAD است.

سالیدورکس یک نرم افزار طراحی و تحلیل مهندسی به کمک رایانه مبتنی بر منحنی های NURBS می باشد. بدور از پیچیدگیهای این تعریف کافیست بدانید هر نقطه روی سطوح NURBS توسط یک معادله ریاضی تعریف می شود.

تفاوت نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی طراحی مهندسی با مدلسازی سه بعدی گرافیکی مانند ZBrush و یا Blender در همین مورد می باشد.

نرم افزار های گرافیکی عموما مبتنی بر ساخت سطوح توسط تعداد زیادی چند ضلعی می باشد و بنابر این دلیل به نرم افزارهای Polygonal معروف هستند  ولی این روش در طراحی مهندسی دقت لازم را نداشته و لازم است تمامی سطوح تعریف دقیق ریاضی داشته باشند.

تعریف ریاضی سطوح در نرم افزارهای مبتنی بر NURBS مانند کتیا، سالیدورکس، NX، PTC و …آنها را به ابزاری ایده آل برای طراحی مهندسی و طراحی برای ساخت تبدیل می سازد ولی با توجه به منابع بالای سیستمی که برای تحلیل مدلهای سه بعدی نیاز دارند ابزارهای مناسبی برای ساخت مدلهای دکوراتیو و مدلهای سه بعدی که تنها جنبه بصری داشته باشند ( مانند مدلهای سه بعدی مورد استفاده در انیمیشنهای سینمایی) نمی باشند.

طراحی مهندسی با سالیدورک

نرم افزار سالیدورکس یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی مهندسی بوده و ابزاری ایده آل برای طراحی پارامتریک و طراحی برای ساخت میباشد. مدلهای سه بعدی که در این نرم افزار می سازید باید بصورت پارامتریک و کامل تعریف شده و قابلیت یک مدل سه بعدی هوشمند و تغییرپذیر را داشته باشند.

سالیدورک یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی پارامتریک می باشد.

پارامترهای طراحی در مهندسی و ساخت همواره بعنوان شالوده و اساس کار در نظر گرقته می شوند. سالیدورک به شما اجازه می دهد تا در مدل سه بعدی بصورت کامل پارامترهای طراحی را توسط قیدهای هندسی، ابعاد و معادلات بصورت کامل اعمال کنید.

در سالیدورکس پارامترها در حقیقت قیدهایی هستند که شکل نهایی مدل را مشخص می سازند. این قیدها بر دو نوع قیدهای عددی (مانند طول خط و یا قطر دایره) و قیدهای هندسی (مانند عمودی، افقی، هم مرکز، مماس) بوده و در مدلسازی سه بعدی به شما اجازه می دهند در طراحی هدف طرح (Design Intent) را در مدل سه بعدی اعمال کنید تا بدین طریق تغییرات و بروزرسانیهای طرح براحتی انجام پذیرد.

در ساخت یک مدل سه بعدی همواره باید با در نظر گرفتن هدف طراحی Design Intent پارامترهای مناسب را برای مدل سه بعدی در نظر گرفته و ایجاد کنید. هدف ما در این فرایند ساخت مدلهای سه بعدی هوشمندی می باشد که قابلیت تغییر پذیری بالایی را داشته و در صورت تغییر یک یا چند پارامتر اصول طراحی و هدف طراحی مدل سه بعدی ثابت بماند.

هدف طرح با پارامترها

شما یکبار طراحی می کنید و بینهایت بار تغییر می دهید پس مدل سه بعدی را بشکل پارامتریک با در نظر گرفتن هدف طرح ایجاد کنید تا تغییرات براحتی صورت پذیرد.

سالیدورک یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی بر مبنای فیچر میباشد

فیچرها در سالیدورکس بلوکهای سازنده یک مدل سه بعدی هستند و در حقیقت شکل نهایی مدل سه بعدی از ترکیب شکلهای مختلف (که به انها فیچر میگوییم) ایجاد میشود.

دو دسته اصلی فیچرها در سالیدورکس فیچرهای افزاینده و کاهنده بوده و با ترکیب این فیچرها شکل نهایی مدل سه بعدی بدست می آید. اولین فیچر سازنده یک مدل سه بعدی طبیعتا باید از نوع افراینده باشد ولی در مراحل بعد می توان از فیچرهای افزاینده و یا کاهنده استفاده کرد. هر مدل سه بعدی در سالیدورکس از ترکیبی از احجام ایجاد شده توسط فیچر ها ایجاد میشود.

مهمترین سوال در ساخت یک مدل سه بعدی در سالیدورکس این است که ترکیب چه فیچرهایی در ساخت آن باید استفاده شود باشد و جواب به این سوال مجدد به هدف طراحی Design Intent و همچنین تجربه کاربر بر میگردد. لازم است بیاد داشته باشید در اینجا نیز مفاهیم مبحث مدل سه بعدی هوشمند و طراحی برای تغییر همچنان پا برجا بوده و می بایستی گاهی چندین روش مختلف را برای ساخت یک مدل سه بعدی امتحان کنید و در نهایت باتوجه به هدف طراحی روش درست را انتخاب کنید.

مدلسازی با فیچرها

برای ساخت هر مدل سه بعدی در سالیدورکس حداقل بیش از یک روش و عموما چندین روش وجود داشته و این وظیفه طراح است تا با استفاده از تجربه خود و با در نظر گرقتن هدف طرح بهترین روش و ترکیب را انتخاب کند.

سالیدورک یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی با ساختار درختی ترتیبی می باشد

هیچگاه شده است که بخواهید اشتباهات گذشته را جبران کنید. خوب شاید در دنیای واقعی این مورد کمی دشوار باشد ولی در سالیدورکس این امر براحتی انجام پذیر است. تمامی فیچرهایی که شما در ساخت یک مدل سه بعدی استفاده میکنید به ترتیب در یک ساختار درختی قرار گرفته و به شما امکان این را می دهد تا به هر مرحله ای که میخواهید زمان را به عقب بازگردانده و مدل سه بعدی را تا به آنجا ببینید.

در حقیقت زمانی که یک مدل سه بعدی را می سازید سالیدورکس در هر بازسازی فیچرها را به ترتیب زمانی که ایجاد کرده اید از ابتدای درخت خوانده و مجدد مدل را بازسازی می کند.

این قابلیت سالیدورکس امکانت بسیار زیادی را در ارتباط با تغییر مدل در اختیار کاربر قرار میدهد. شما می توانید یک مدل سالیدورکس با درخت طراحی را بصورت کامل آنالیز کنید و همچنین در میانه آن فیچرهای جدیدی اضافه کنید و همچنین هر فیچر با بصورت مجزا تغییر داده و یا حتی غیر فعال یا حذف کنید.

اگرچه ساختار درختی یکی از نقاط قوت این نرم افزار به حساب می آید ولی نکته های منفی دارد که لازم است در نظر داشته باشید. این ساختار درختی با توجه به اینکه فیچرها را به شکل ترتیبی ایجاد می کند منجر به ارتباطی بین فیچرها و اسکچهای مدل سه بعدی میشود که به نام رابطه والد-فرزندی (Parent_Child) معروف است. این ارتباط در هنگام تغییرات فیچرها و اسکچها اگر بدرستی مورد نظر قرار نگیرد میتواند منجر به اشکالات زیادی شود و طراحی در سالیدورکس را به یک سردرد تبدیل سازد.

وابستگی بین فیچرها و اسکچها

هنگام ساخت مدل سه بعدی در سالیدورکس بایستی به ارتباط والد-فرزندی بین فیچرها و اسکچهای ایجاد شده دقت لازم را داشته باشید و در هنگام ایجاد تغییرات نیز با احتساب این ارتباط تغییرات لازم را انجام دهید.

نرم افزار سالیدورک SolidWorks مجموعه ای کامل برای توسعه محصول است

این مجموعه نرم افزاری در حقیقت یک پکیج کامل توسعه محصول می باشد که به شما اجازه می دهد یک قطعه را بصورت مجازی در محیط قطعه Part ایجاد کنید، آنرا در محیط اسمبلی Assembly بصورت مجازی مونتاژ کرده و در نهایت پس از بررسی صحت عملکرد آن نقشه های ساخت و همچنین نقشه های مونتاژی بهمراه BOM را ایجاد کنید.

علاوه بر طراحی بخش سیمولیشن در سالیدورکس به شما اجازه تحلیلهای مختلف مهندسی CAE را بر روی مدل قطعه و اسمبلی داده و با امکانات CAM نرم افزار قادر به برنامه ریزی تجهیزات CNC می باشید.

سایر نرم افزارهای موجودی که در کنار نرم افزار سالیدورکس نصب می شوند نیز برای شما بازه وسیعی از امکانات را مانند طراحی مدارات الکترونیکی، ساخت کاتالوگ معرفی محصول، رندر گیری، ایجاد گزارشهای کنترل کیفی، مهندسی معکوس و … فراهم می سازند.

در کنار همه موارد سالیدورکس امکان نصب برنامه های جانبی را که توسط سایر شرکتها ساخته شده است را فراهم میسازد که این امر بهمراه محبوبیت نرم افزار منجر به تولید زیادی افزونه ها از سوی شرکتهای مهندسی شده و امکاناتی فراتر از موارد فوق را برای کاربران در مسیر توسعه محصول بهمراه دارد.

از ایده تا ساخت

سالیدورکس مانند یک کارگاه نمونه سازی مجازی بوده و یک مجموعه کامل نرم افزاری در توسعه محصول از ایده تا ساخت می باشد.

چرا سالیدورک ؟

خوب تا به اینجا سعی کردیم تا توصیف نسبتا کاملی از نرم افزار سالیدورک را به شما ارائه دهیم. امیدواریم خسته نشده باشید و قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای انتخاب سالیدورکس بعنوان نرم افزار طراحی بگیرید در بخش بعد نیز ما را همراهی کنید.

در بخش بعد می خواهیم پاسخ این سوال را بدهیم که چرا معتقدیم برای اکثر پروژه ها سالیدورک بعنوان بهترین پکیج طراحی می باشد پس برای مشاهده این مطلب لطفا روی لینک زیر کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا