امکانات جدید سالیدورکز 2020 SolidWorks (تعریف قطعات منعطف در اسمبلی)

در سالیدورکز همانجوری که از اسمش مشخص است تنها با مدلهای سه بعدی سر و کار داریم که به شکل صلب طراحی میشوند اما ویژگی جدیدی که درورژن ۲۰۲۰ افزوده شده میتواند این امکان را برای شما فراهم کند تا در محیط اسمبلی بتوانید یک قطعه را به نوعی تعریف کنید که به شکل منعطف ظاهر شود. در این آموزش بیشتر با این امکان جدید آشنا خواهید شد.


همانطور که گفته شد در نرم افزار سالیدورکز مدل های سه بعدی به شکل صلب ایجاد می شوند. به عنوان مثال مدل سه بعدی یک فنر یا یک قطعه لاستیکی تنها در یک وضعیت ایجاد می‌شود و شما نمی توانید  انعطاف پذیری آن را تعریف کنید.

البته این مسئله در ورژن های قبلی سالید ورک با استفاده از روشی به نام In Context Design قابل انجام بود. بدین روش که برای قطعه رفرنسی در محیط اسمبلی تعریف می کردید که  آنرا با قطعه دیگری در ارتباط  قرار داده  و با تغییرات آن قطعه مدل شما در وضعیت جدید بازسازی می شد. اما مشکلی که آن روش داشت این بود که آن قطعه تنها در همان اسمبلی قابل استفاده بود ولی امکان جدیدی که در سالید ورکس 2020 افزوده شده است این امکان را به شما میدهد که یک بار این رفرنس را برای قطعه تعریف کنید و سپس آن قطعه را در هر اسمبلی دیگری استفاده کنید.

به عنوان مثال مدل سه بعدی فنری را که در تصویر زیر مشاهده می کنید در محیط یک اسمبلی با ایجاد یک رفرنس در سطح بالایی فنر ایجاد شده است.

حال این فنر را در یک اسمبلی دیگر می‌خواهیم استفاده کنیم. ابتدا نمونه جدیدی از این فنر را در اسمبلی کپی کرده و با استفاده از قیدهای لازم آنرا در موقعیت درست قرار می دهیم.

سپس با کلیک روی قطعه و اجرای دستور make part flexible  می توانیم رفرنس جدیدی برای سطح بالای آن تعریف کنیم.

برای این رفرنس جدید سطحی را که در شکل میبینید انتخاب میکنیم.

از این به بعد این سطح به عنوان رفرنس جدید برای قسمت بالایی قطعه فنر مورد استفاده قرار می گیرد و با تغییر موقعیت قطعه پایینی می توانید تغییرات فنر را مشاهده کنید.

مرجع :

https://www.solidworks.com/media/whats-new-solidworks-2020-flexible-components

 

بازگشت به خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.