مسیر یادگیری سالیدورکس

آموزش سالیدورک – دوره ها

SOLIDWORKS یک برنامه پیچیده است که یادگیری آن به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، در این مقاله سعی داریم برای شما مسیری را نشان دهیم که به عقیده ما بهترین راه برای یادگیری آن از مبتدی تا سطح متخصص در سریع ترین زمان ممکن است.

چرا یادگیری؟

SolidWorks چیست؟

قبلا در مقاله سالیدورکس چیست؟ بصورت تفصیلی به این موضوع پرداخته ایم ولی در اینجا بصورت مختصر تکرار می کنیم که SOLIDWORKS یک نرم افزار مدل سازی Solid طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) برای طراحی و مهندسی اشیاء سه بعدی است. این یک مجموعه  قدرتمند بوده و امکان ایجاد مدل های سه بعدی فوق العاده دقیق را فراهم می کند و از طرح ایده تا ساخت محصول همراه مهندسین و طراحان می باشد. امروزه صنایع مختلف تولیدی برای پروژه ها توسعه محصول و طرح های خود به SOLIDWORKS متکی هستند.

چرا سالیدورکسس

چرا باید سالیدورکس را یاد بگیرم؟

SOLIDWORKS به طور گسترده ای به عنوان نرم افزار استاندارد صنعت CAD در صنایع تولیدی در نظر گرفته می شود، بنابراین داشتن دانش دقیق از نحوه کار و نحوه استفاده از آن هنگام طراحی پروژه هایی ساخت ضروری است. یادگیری و استفاده از سالیدورک آسان است. تغییرات طرح ها در آن ساده بوده و میتوانید طرحتان را قبل از ساخت هر گونه نمونه ای بصورت مجازی از نظر استحکام آزمایش کرده و در نهایت مدلهایی که ساخته اید را براحتی با ماشین های CNC در کارگاه تولید کنید. چه هدف شما ایجاد تنها یک پروژه ساده باشد یا به دست آوردن یک مهارت جدید ارزشمند برای حرفه خود، داشتن دانش کامل از سیستم SOLIDWORKS قطعا برای شما مفید خواهد بود.

چرا آموزش؟

برای کارفرمایان

آموزش تیم طراحی شما می تواند به بهبود فعالیت شما کمک کند. کاهش 50% تا 90% زمان طراحی و همچنین استفاده بهینه از نرم افزار بهمراه پایین آمدن درصد خطا از جمله مواردیست که کاربران پس از گذراندن آموزشهای رسمی تجربه کرده اند.

باید به یاد داشت که در سالیدورکس برای ایجاد یک مدل متدهای مختلفی وجود دارد. گذراندن دوره های آموزشی و فراگیری روشهای بهینه به گروه طراحی شما این امکان را می دهد تا از روشی یکپارچه در مدلسازی استفاده کرده و با گذشت زمان استفاده از مدلهای قدیمیتر با سهولت امکانپذیر باشد.

نرم افزار سالیدورکس همواره در حال بهبود می باشد. با افزوده شدن بیش از 250 ویژگی جدید در هر سال تیم طراحی شما نیاز دارند تا برای استفاده از این ویژگیها، بروز باشند.

برای کارجویان

امروزه با افزایش رقابت در بازار کار، کارفرمایان بدنبال افرادی هستند که بهترین باشند. آموزش به شما کمک خواهد کرد که بهترین باشید.

با توجه به کثرت استفاده از نرم افزار سالیدورکس در محیطهای صنعتی و همچنین جامع بودن نرم افزار سالیدورکس در زمینه های مختلف طراحی و تولید مانند ماشینکاری، سازه های فلزی جوشکاری شده، پلاستیک، برق، لوله کشی، ورقکاری، قالبسازی، تحلیل تنش، تحلیل سیالاتی و … باعث شده است که کارشناسان محصول در زمینه های مختلف مانند مکانیک، برق، عمران، طراحی صنعتی، نقشه کشی و … به استفاده از این نرم افزار روی بیاورند.

بیاد داشته باشید آموزش به شما کمک خواهد کرد با صرف زمان کمتر به بهترین اطلاعات که حاصل تجربه و تحصیل مدرس می باشد دسترسی پیدا کرده و هرچه سریعتر در بازار رقابتی کار رشد کنید.

چرا مسیر یادگیری سالیدورکس مهم است؟

مسیر یادگیری

یکی از دغدغه های اصلی نو آموزان سالیدورکس آموزش اصولی نرم افزار می باشد. مسیر آموزشی صحیح می بایستی همواره علاوه بر آموزش محیط نرم افزار و دستورات مختلف آن به آموزش کاربردی مدل سازی سه بعدی پارامتریک بر پایه فیچر و مبتنی بر زمان بپردازد. متاسفانه در صورت عدم رعایت این مهم مدلهای ساخته شده از کیفیت لازم برخوردار نمیباشند که در اینجا منظور از کیفیت پایین عدم رعایت اصول طراحی در ساخت مدل و عدم امکان تغییر پارمترهای طراحی با سرعت منطقی می باشد.

در موارد بسیاری دیده شده که شرکتهایی که مدلسازی سه بعدی را به عنوان روش طراحی بر گزیده اند از سرعت پایین فرایند طراحی ناراضی بوده و بعضا طراحی دو بعدی را سریعتر می دانند. ولی پس از بررسیهای بعمل آمده مشخص گردید که کندی فرایند طراحی سه بعدی مرتبط با نا کارآمدی مدلهای سه بعدی ساخته شده و عدم رعایت اصول طراحی در آنها می باشد وگرنه هدف اصلی در استفاده از این دسته از نرم افزارها سرعت و کیفیت بالاتر در فرایند طراحی و ساخت و همچنین کاهش هزینه ها می باشد.

گام اول : اصول SolidWorks

اصول سالیدورکس

درگام اول یادگیری شما باید با محیط نرم افزار و مفاهیم مدلسازی سه بعدی پارامتریک آشنا شوید. روش ساخت مدل گام بگام با استفاده از فیچر ها در محیط پارت (Part) و یادگیری اسکچ از جمله موارد مقدماتی می باشد. سپس با محیط اسمبلی Assembly که محیط مونتاژ قطعات در سالیدورک است آشنا شده و با قیدگذاری جهت مونتاژ قطعاتی که در محیط پارت ساخته اید آموزش را ادامه دهید. محیط نقشه (Drawing) در سالیدورکس آخرین مرحله در طراحی می باشد که نقشه های شاپ را تولید میکنید.

این دوره شما را قادر می سازد تا :

 • ترسیم های پارامتریک را در محیط اسکچ  Sketch ایجاد کنید.
 • مدل سه بعدی قطعات را در محیط پارت Part با استفاده از فیچرهای مختلف (اکسترود، ریوالو، …) بسازید.
 • در محیط اسمبلی Assembly قطعات را مونتاژ کنید.
 • نسخه های مختلف قطعات خود را با تنظیمات ایجاد و کنترل کنید.
 • تغییرات طراحی را با استفاده از معادلات و جداول طراحی اکسل به صورت خودکار انجام دهید.
 • نقشه های تولیدی از طرح های خود ایجاد کنید.

گام دوم: مباحث پیشرفته SolidWorks

در فرایند یادگیری سالیدورکس دومین گام یادگیری مباحث پیشرفته تر در محیطهای پارت، اسمبلی و نقشه است. دوره هایی که در این بخش قابل ارائه می باشند به شرح زیر می باشد. لازم به توضیح است که اگرچه تمامی این دوره ها برای گام بعدی که آموزش حرفه ای سالیدورکس می باشد لازم نیست ولی پیشنهاد می شود تا هر سه دوره معرفی شده گذرانده شود تا مبنای قدرتمندی برای یادگیری حرفه ای ایجاد شود.

پارت پیشرفته در SolidWorks

این دوره برای کاربرانیست که میخواهند قطعات پیچیده تری را در سالیدورکس ایجاد کنند و همچنین از سایر تکنیک های موجود در Part Modeling بهره مند شوند.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا :

 • قطعات Multi-Body  ایجاد کرده و از آنها در ساخت اسمبلی استفاده کنید.
 • با استفاده از دستورات بخش Surface سطوح پیچیده ایجاد کنید.
 • با استفاده از تکنیک های Master Model تمام یک پروژه را از یک نقطه واحد در Part آغاز کنید.
 • با استفاده از دستورهای Sweep ، Loft ، Boundary و سایر دستورات پیشرفته، قطعات پیچیده را ایجاد کنید.

اسمبلی پیشرفته در SolidWorks

این دوره برای کاربرانیست که می خواهند بصورت حرفه ای توسط SolidWorks به ایجاد اسمبلی بپردازند. در این دوره انواع قیدهای پیشرفته بهمراه روشهای ایجاد ورژنهای مختلف از اسمبلی و روشهای سرعت بخشیدن در انتخاب قطعات آموزش داده می شود.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا :

 • از تکنیکهای Bottom-up و Top-down در محیط اسمبلی استفاده کنید.
 • با استفاده از configuration اسمبلی را کنترل کنید.
 • مشکلات پیش آمده در اسمبلی را حل کنید.
 • با استفاده از Layout Sketch  اسمبلی را بسازید.
 • با استفاده از In Context Design قطعات را در محیط اسمبلی طراحی کنید.

نقشه کشی پیشرفته در SolidWorks

در این دوره کاربران با روشهای پیشرفته ایجاد نقشه در محیط Drawing آشنا می شوند. ایجاد نماهای مختلف از قطعه و اسمبلی، قرار دادن جداول، ایجاد Title Block از جمله مواردیست که در این دوره پوشش داده می شود.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • نماهای مختلفی از قطعات و اسمبلیها را در نقشه ایجاد کنید.
 • جداولی از جمله Cut List، Revision Table و BOM را به نقشه اضافه کنید.
 • برگه های نقشه را در سایز مورد نظر ایجاد و Title Block را به آن اضافه کنید.

گام سوم: مباحث حرفه ای SolidWorks

در گام سوم می توانید بر اساس نیاز صنعتی که در آن مشغول بکار هستید یک یا چند دوره را انتخاب کنید. دوره های ارائه شده در بخش حرفه ای به شرح زیر می باشد.

ورقکاری (Sheet Metal) در SolidWorks

ورقکاری در سالیدورکس

این دوره برای کاربرانی مورد نیاز می باشد که می خواهند با استفاده از سالیدورکس به طراحی قطعاتی که از خم کردن ورقهای فلزی در Press Brake ساخته می شوند، بپردازند. کاربران در این دوره با اصول ساخت قطعات ورقکاری در سربرگ شیت متال سالیدورکس، طراحی، ایجاد ابزار فرمدهی و ایجاد صفحه گسترده آشنا می شوند.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • قطعات Solid را به قطعه ورقکاری تبدیل کنید.
 • قطعات ورقکاری را ایجاد کرده و مشخصات ورق فلزی را به آن اضافه کنید.
 • نقشه های صفحه گسترده و خمکاری را برای تولید ایجاد کنید.

ساخت سطوح (Surfacing) در SolidWorks

Surfacing در سالیدورکس ابزار بسیار قدرتمندی برای ایجاد مدلهای پیچیده می باشد. همچنین با استفاده از این ابزار می توانید قطعات معیوبی که از سایر نرم افزارهای 3D به محیط سالیدورکس آورده شده اند را ترمیم کرد. ترکیب Surfacing با Solid Modeling نیز در بسیاری از موارد امکان ایجاد مدلهایی را بوجود می آورد که در صورت عدم استفاده از Surfacing ایجاد آنها بسیار دشوارمی باشد.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • سطوح پیچیده با استفاده از ابزار موجود ایجاد کنید.
 • فایلهای Imported معیوب را با استفاده از ابزارهای موجود ترمیم کنید.
 • با استفاده از روش Hybrid Modeling قطعات را در زمان کمتری ایجاد کنید.

سازه های جوشکاری (Weldment) در SolidWorks

با استفاده از Weldment در سالیدورکس می توانید ساختارهایی که از قطعاتی با  پروفایلهای ثابت ساخته می شوند را به سرعت مدل کرده و اطلاعات لازم را به آن اضافه کنید. مشخصه این ساختارها اجزای سازنده آن می باشد که دارای سطح مقطع ثابت مانند C_Channel ، I-Beam و یا هر پروفایل دلخواه دیگری است. بر خلاف نام این قسمت هر سازه ای از جمله سازه های چوبی که از مقاطع پروفیل ثابت استفاده می کنند در این بخش قابل ایجاد هستند.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا :

 • ساختارهای Weldment را با استفاده از دستورات موجود بسازید.
 • نقشه های تولیدی را با قرار دادن جداول Cut List و مشخصات جوشکاری ایجاد کنید.
 • از این ساختارها در اسمبلی استفاده کنید.

پایپینگ توسط Routing در SolidWorks

پایپینگ در سالیدورکس

Routing یکی از برنامه های جانبی SolidWorks می باشد که امکان مدلسازی پایپینگ را فراهم ساخته و بدین جهت در صنایع مختلف از جمله تاسیسات، تجیزات صنعتی، پتروشیمی و … میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • با استفاده از ابزارهای موجود سیستم پایپینگ مورد نظر را در SolidWorks بسازید.
 • اتصالات و تجهیزات مورد نظر را بشکل مورد استفاده در Routing تبدیل کرده و آنها به کتابخانه اضافه کنید.
 • نقشه پایپینگ با تمام جزئیات مربوطه را ایجاد کنید.

رندرینگ پیشرفته (Rendering) در SolidWorks

رندرینگ در سالیدورکس

با استفاده از ابزار PhotoView360 و یا Visualize در SolidWorks شما قادر خواهید بود از قطعات و اسمبلیهای خود عکسهایی با کیفیت بالا و طبیعی با توجه به نوردهی و محیط اطراف تهیه کنید. استفاده از این فایلهای رندر شده بخصوص برای طراحان صنعتی و همچنین واحدهای بازاریابی بسیار قابل توجه می باشد.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • از قطعات و اسمبلیهای خود عکسهای رندر شده تهیه کنید.
 • با استفاده از ابزار موجود نوردهی و محیط اطراف را تغییر دهید.
 • از ابزار Appearance هرچه بهتر برای ایجاد سطوح طبیعی در قطعات استفاده کنید.
 • از ابزار دوربین Camera برای هرچه بهتر دیدن قطعات استفاده کنید.
 • جلوه های ویژه به رندرینگ اضافه کنید.

قالب سازی (Mold Design) در SolidWorks

قالبسازی در سالیدورکس

دوره طراحی قالب SOLIDWORKS به شما می آموزد که چگونه به سرعت قالب لازم برای تولید قطعه را ایجاد کرده و حفره و ماهیچه (Core and Cavity) را برای قالب بدست آورید. همچنین ابزارهای موجود در نرم افزار می تواند به شما کمک کند مواردی مانند خط جدایش و زوایای درفت را بدرستی ایجاد کنید.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • اسمبلی مجموعه قالب را برای قطعه مورد نظر ایجاد کنید.
 • فرایند قالبسازی را توسط اتوماسیون بهبود بخشید.
 • مواردی مانند پرانها، خطوط خنک کاری و قطعات جانبی قالب ا ایجاد کنید.

تحلیل مکانیزمها توسط SolidWorks Motion

توسط SolidWorks Motion شما می توانید رفتارهای سینماتیک و دینامیک یک اسمبلی را بررسی کنید. همچنین با استفاده از ابزارهای موجود امکان شبیه سازی و بهینه سازی یک سیستم مکانیکی وجود دارد.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • با استفاده از SolidWorks Motion سیستمهای مکانیکی خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • با استفاده از ابزارهای موجود سایز مناسب موتور یا بازوی مکانیکی را تعیین کنید.  
 • سایز فنر و دمپر را در یک سیستم مکانیکی بدست آورید.
 • تاثیرات برخورد قطعات در یک اسمبلی را بررسی کنید.

شبیه سازی المان محدود توسط SolidWorks Simulation

در این دوره شما از افزونه Simulation سالیدورک استفاده کرده و با تحلیل قطعات مدل شده در محیط نرم افزار توسط المان محدود آشنا خواهید شد. تمامی مراحل از جمله آماده سازی قطعه، تعیین شرایط مرزی تا استخراج اطلاعات تحلیلی در این دوره پوشش داده می شود.

پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا:

 • با تحلیل قطعات طراحی شده و با کاهش دادن وزن آنها در هزینه ها صرفه جویی کنید.
 • قطعات را با تست خستگی آزموده و آنها را بهینه سازی کنید.
 • با تست سقوط قطعات را آزمایش و تغییرات لازم را ایجاد کنید.
 • تاثیر سازه را در برابر بارهای دینامیک در طی زمان بررسی کنید.
 • قطعات را از نظر انتقال حرارت بررسی و از نتایج ان جهت افزایش راندمان استفاده کنید.

شبیه سازی تزریق پلاستیک توسط SolidWorks Plastic

تزریق پلاستیک در سالیدورکس

توسط افزونه Plastic در سالیدورک قادر خواهید بود جریان پلاستیک مذاب را در قالب برای یک قطعه شبیه سازی کنید. با مشاهده این فرایند قبل از قالبسازی می توانید نقایصی همچون sink mark و ایجاد حباب را پیش بینی کرده و با تغییرات در شکل قطعه یا قالب در جهت رفع آن اقدام کنید.

جمع بندی

گام چهارم

اگر تا به اینجای این مقاله را ادامه داده اید به شما تبریک می گوییم. مشخص است شما علاقه بسیاری به طراحی مهندسی و بخصوص نرم افزار سالیدورکس دارید. مجموعه سالیدورکس و بخشهای جانبی آن در طی سالیان چنان گسترده شده اند که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید صدها مقاله و وبینار در ارتباط با آن پیدا کنید.

از آنجاییکه یادگیری را انتهایی نیست توصیه ما به شما این است تا سعی در هر چه یادگیری بهتر این نرم افزار و تکنیکهای طراحی مرتبط با آن نموده و در این راه از وبسایت ما و همچنین سایر منابع اینترنتی که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم استفاده نمایید.

خوب حالا که آماده یادگیری هستید برای شروع فراگیری این نرم افزار فوق العاده روی دکمه زیر کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا