Why SolidWorks

چرا سالیدورک SolidWorks ؟

در مقاله قبل تحت عنوان “سالیدورک چیست؟” به بررسی نرم افزار سالیدورک پرداختیم. در این مقاله به سوالی میرسیم که هر مهندس طراح و یا کاربر این نرم افزار می بایستی از خود بپرسد. چرا سالیدورک؟ در بازاری که رقبای نرم افزاری قدرتمندی برای این سالیدورک وجود دارد میبایستی آگاهانه نسبت به انتخاب نرم افزار مبادرت ورزید تا در زمان و هزینه صرفه جویی کنید. شاید دغدغه اصلی کاربران این است که پس از یادگیری یک نرم افزار نتوانند از آن در بازار کار استفاده کرده و بنوعی زمان آموزش را هدر رفته تصور کنند. دلایلی که ما به شما سالیدورک را پیشنهاد می کنیم را در ادامه مشاهده میکنید.

 

چرا سالیدورک را انتخاب کنید؟

بصورت خلاصه دلایلی که می تواند سالیدورک را به نرم افزاری ایده آل برای فراگیری در زمینه طراحی مکانیکال تبدیل کند موارد زیر می باشند:

مجموعه ای کامل در توسعه محصول

سالیدورک یک مجموعه کامل برای طراحی و ساخت می باشد. تمامی مراحل طراحی تا ساخت مانند طراحی اولیه، بررسی و بهینه سازی طرح، تحلیل های مکانیکال، ایجاد نقشه های کارگاهی و هر آنچه در طراحی و ساخت به آن نیاز دارید در این مجموعه وجود دارد.

جامعه کاربران قدرتمند

قدرت یک نرم افزار تنها به خود آن بستگی ندارد بلکه کاربران آن و جامعه ای که حول آن ایجاد می شود حرف نهایی را می زنند. به گفته آمار سالیدورک بالاترین میزان کاربر را داشته و تنها یک جستجوی کوچک در اینترنت نشان می دهد که چه تعدادی مطالب آموزشی در ارتباط با آن وجود دارد. وجود صدها وبلاگ، فروم و ویدیوی آموزشی آنلاین نشاندهنده اقبال عمومی این نرم افزار در صنعت بوده و در هر حال می توانید مطمئن باشید اگر سوالی پیش آید تنها نیستید.

پشتیبانی قوی

داسو سیستمز که نرم افزار سالیدورک را توسعه داده است پشتیبانی خوبی از این نرم افزار داشته و بصورت مداوم آپدیتهای جدیدی از نرم افزار را ارائه میدهد. توالی این آپدیتها در طی سال با سرویس پک های مختلف جهت رفع مشکلات و باگهای سیستم بوده و هر سال نیز یک ورژن جدید از نرم افزار با ده ها مشخصه و بهبود جدید به بازار عرضه می شود.

رابط کاربری خوب

رابط کاربری SolidWorks بسیار خوب است. این خوب بودن نه تنها از جهت سادگی دسترسی به دستورات و قسمتهای مختلف نرم افزار است بلکه رابط کاربری بخوبی قابلیت سفارشی سازی دارد. این قابلیت سفارشی سازی می تواند در سرعت بخشیدن به مدلسازی که معمولا پروسه ای زمان بر است کمک شایانی کند و همچنین رابط کاربری خوب یادگیری این نرم افزار را تسهیل می سازد.

قابلیتهای افزونه ها

اگر شما با نرم افزارهای مختلف کار کرده باشید حتما با ما موافق هستید که توسعه پذیری هر نرم افزار توسط شرکتهای ثالث می تواند کمک شایانی باشد. خوب در سالیدورک این نکته بخوبی رعایت شده است. افزونه های سالیدورک که توسط خود شرکت و یا شرکتهای دیگر قابلیت بارگذاری در سیستم را دارند شما را قادر می سازند تا سالیدورک را به یک نرم افزار تمام عیار برای طراحی تبدیل کنید. مدلسازی پایپینگ، تولید کدهای CNC، ساخت مدلهای چرخدنده، مهندسی معکوس، استفاده از ابر نقاط، اسکن سه بعدی و بسیاری از ویژگیهای دیگر که بصورت پیش فرض در سالیدورک وجود ندارند توسط افزونه ها به واقعیت می پیوندند.

فضای ابری و امکان همکاری از راه دور

همچنین شرکت فرانسوی داسو سیستمز با انتشار نسخه 2020 این نرم افزار خبر از افزوده شدن  کامل این نرم افزار به پلتفرم 3D Experience داد که بدین مفهوم است که می توانید هم اکنون با استفاده از فضای اینترنت تعامل کاملی با سایر نرم افزارهای مجموعه داشته باشید.

سالیدورک نرم افزار استاندارد صنعت

اگرچه انتقال از محیط دو بعدی به سه بعدی باعث افزایش بهره وری می شود، اما همه سیستم های CAD سه بعدی برابر نبوده و برخی از نرم افزارهای 3D CAD مزایای بیشتری نسبت به سایرین ارائه خواهند کرد. به عنوان یکی از پیشگامان فناوری سه بعدی در محیط ویندوز، نرم افزار طراحی SOLIDWORKS نه تنها بهترین مسیر انتقال از محیط دو بعدی به سه بعدی را فراهم می کند بلکه رابط کاربری آسان و قابلیت های گسترده آن مضاف بر رابط برنامه نویسی API ، آنرا بعنوان یکی از برترین نرم افزارهای موجود در صنعت نموده است. با SOLIDWORKS می توانید خیلی از کارهایی را که نمی توانید در محیط دو بعدی انجام دهید بهمراه خیلی کارهای دیگر را به انجام رسانید.

کارهایی که میتوان با استفاده از سالیدورک انجام داد.

خوب حال که دلایل انتخاب سالیدورک را مشاهده کرده اید شاید سوالتان این باشد که با سالیدورک چکار می توانید کنید و اصولا چه نیازی به این نرم افزار در محیط کار می باشد. اجازه دهید دلایل را بر شماریم.

تایید طرح

تایید طرحتان را به سرعت بگیرید.

در محیط صنعتی شما همیشه نیاز به چراغ سبز افراد مسئول برای پیشبرد طرحهایتان دارید. این افراد میتوانند مدیران بالادستی، مشتریان و یا حامیان مالی پروژه شما باشند. SOLIDWORKS امکان تجسم طراحی را فراهم می کند بگونه ای که ارائه طرح شما بااستفاده از تصاویر رندر شده واقعی و انیمیشنهای معرفی کارکرد محصول صورت پذیرفته و قبل از حتی نمونه سازی دیدی واقع گرایانه از محصول نهایی را ارائه میدهد. سالیدورک به شما کمک می کند تا در فضای سه بعدی به بهترین روش با سایر گروهها ارتباط برقرار کنید.

تغییرات طراحی را سریع و آسان انجام دهید.

در طراحی مهندسی جمله معروفی است که می گوید “شما یک بار طراحی می کنید و بی نهایت بار تغییر می دهید”. ایجاد تغییرات در طراحی با SOLIDWORKS بسیار سریع است.  از آنجاییکه که این نرم افزار پارامتریک بر مبنای ارتباط بین فایلها ساخته شده است هر تغییری که شما در یک قطعه ایجاد کنید به طور خودکار در سراسر مجموعه های مونتاژی و نقشه های دو بعدی که قطعه در آنها استفاده شده است، پخش می شود. به عبارت دیگر با ایجاد تغییر، نرم افزار به طور خودکار تمام پارامترهای مرتبط را به روز می کند و بدین نحو  تغییرات طراحی سرعت یافته و خطاها در آپدیت کردن نقشه از بین می رود.

ببینید چگونه مکانیزم طراحی شده حرکت می کند.

مشاهده اینکه چگونه اجزای یک اسمبلی متحرک حرکت می کنند یکی از  بهترین راهها برای بررسی تداخل و برخورد اجزا به یکدیگر است. با SOLIDWORKS، شما می توانید به صورت پویا اجزای یک مکانیزم را جابجا کنید و به طور خودکار تداخل بین قطعات را بررسی کنید. در یک مجموعه مونتاژی استاتیک نیز سالیدورک قطعاتی که با یکدیگر تداخل داشته و می توانند مونتاژ را با مشکل مواجه کنند، مشخص کرده و به شما امکان اصلاح آنها را میدهد.

رندر مدل با سالیدورک

با سالیدورک رندرهای واقع‌گرایانه از مدل سه بعدی ایجاد کنید.

با موتور رندرینگ قدرتمند افزونه PhotoView360 و Visualize شما می توانید به سرعت و به راحتی انیمیشن های سه بعدی یا تصاویر واقعی از محصول را ایجاد کنید و آنها برای استفاده در اختیار واحدهای بازاریابی و فروش قرار دهید. ایجاد کاتالوگهای سه بعدی از محصولات و انتشار آن روی وبسایت شرکتتان بدون شک یک مزیت رقابتی است.

شبیه سازی در سالیدورک

با شبیه سازی عملکرد طرحتان را تحلیل و بهینه سازی کنید.

با استفاده از فضای سیمولیشن (Simulation) در سالیدورک شما می توانید طرحتان را بررسی و بهینه سازی کنید. شما می توانید از این قابلیت برای پیش بینی تاثیر نیروهای مربوط به حرکت، تنش، خمیدگی، ارتعاش، دما، یا جریان سیال استفاده کرده و عملکرد طراحی را تایید و بهینه سازی کنید.

از طرحهایتان در پروژه های جدید استفاده کنید.

همانطور که گفته شد ایجاد تغییرات در سالیدورک براحتی صورت می پذیرد. ببشتر مواقع محصولات جدید همان محصولات قدیمی هستند که تغییراتی در آن ها داده می شود و این جایی است که SolidWorks می درخشد. سالیدورک امکان استفاده مجدد از فایلها را میدهد و تغییرات طراحی تنها چند کار چند کلیک است و با تغییر ابعاد یک قطعه تمام مجموعه های مونتاژی و نقشه های مرتبط بصورت خودکار آپدیت می شوند. شما همچنین می توانید از جداول طراحی برای ایجاد انواع پیکربندی از یک طرح موجود استفاده کنید.

با سایر گروه ها همکاری کنید.

همکاری و کار تیمی در یک شرکت متضمن افزایش کیفیت و افزایش بهره وری می باشد.  با SOLIDWORKS، می توانید به طور مؤثر با هر فردی در شرکت همکاری کنید. کارکنان غیر فنی  با تجسم بهبود یافته ای که محیط سه بعدی فراهم میسازد امکان تعامل بهتری با شما داشته و شما را قادر می سازد تا از تجربه فروش، بازاریابی و پرسنل میدانی استفاده کنید. همچنین مهندسان همکار می توانند براحتی با چرخش، حرکت، بزرگنمایی، اندازه گیری  مدلهای سه بعدی، طرحهای شما را بررسی کرده و بازخورد در مورد آنها ارائه دهند.

سالیدورک در تولید

طرح‌ها را مستقیماً به سمت تولید ببرید.

SOLIDWORKS به شما این امکان را می‌دهد که طرحهای تایید شده را مستقیماً وارد مرحله تولید کنید. مدلهای سه بعدی ساخته شده در سالیدورک براحتی توسط نرم افزارهای CAM قابلیت تبدیل شدن به کد برنامه های CNC را دارا می باشند.

از چاپ سه بعدی برای نمونه سازی سریع استفاده کنید.

با استفاده از SOLIDWORKS، چاپ سه بعدی مدل‌ها به آسانی چاپ یک سند روی چاپگر رومیزی شماست. شما می توانید مستقیم از محیط نرم افزار دستور ساخت مدل سه بعدی را برای اکثر پرینترهای سه بعدی موجود ارسال کنید و نمونه مورد نظر را بسازید. بدین طریق شما در زمانی اندک یک نمونه فیزیکی از محصول را در اختیار دارید تا برای تغییرات احتمالی و یا تایید نهایی محصول از آن اسفاده کنید و در نهایت این امر منجر به کوتاه شدن پروسه توسعه محصول خواهد شد.

با کمک جامعه بزرگ سالیدورک را به سرعت فرا بگیرید.

نرم افزار سالیدورک انتقال از محیط دو بعدی به سه بعدی را تسهیل می کند زیرا استفاده از آن، یادگیری آن و پیاده سازی آن آسان بوده و در عین حال طیف وسیعی از قابلیت های طراحی و مدل سازی را در اختیار شما قرار می دهد. این نرم افزار در بسیاری از مدارس طراحی و دانشگاه های مهندسی پیشرو در جهان تدریس می شود. سالیدورک یکی از بزرگترین شبکه کاربران در جهان را داشته و جامعه حرفه ای، پرشور و پویای آن همواره در آموزش و انتقال تجربیات خود پیش قدم بوده و علاوه بر آن آموزشهای منتشر شده توسط داسو سیستمز شما را قادر می سازد تا به مجموعه ای جامع از آموزش ها و تمرین های آنلاین که طراحی شده اند دسترسی داشته باشید. اگر سوال یا مشکلی برای شما حین استفاده از نرم افزار بوجود آید میتوانید با مراجعه به شبکه های اجتماعی و یافتن گروه‌های کاربر فعال پاسخ را بیابید. تنها یک جستجوی کوچک در ارتباط با سالیدورک به شما نشان خواهد داد که این نرم افزار از چه پایگاه قوی در میان کاربران برخوردار است.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید نرم افزار سالیدورک در طول بیش از دو دهه حضور در بازار توانسته است بواسطه توانمندیهایی که در اختیار صنعتگران قرار داده است سهم قابل توجهی در بازار پیدا کند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.