کتابخانه قطعات سه بعدی رایگان

بهترین سایت های دانلود مدل سه بعدی رایگان (صنایع)

در پروسه طراحی در سالیدورکس خیلی از مواقع به مدل‌های سه بعدی قطعاتی نیاز است که توسط سازنده‌های دیگر تولید شده و یا جزء قطعات عمومی می‌باشند. حال برای استفاده از این مدل سه بعدی این قطعات در اسمبلی  و یا تحلیل سیمولیشن بجای اینکه مجدد چرخ را اختراع کرده و مدل سه بعدی را در سالیدورک بسازید، بهتر است تا آن را از منابع موجود دانلود کنید.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید به این فایلها دسترسی داشته باشید و در ادامه بهترین سایتهای دانلود مدل سه بعدی رایگان را که بدین منظور مورد استفاده است را معرفی می‌کنیم.

چرا یادگیری؟

سایت سازنده محصول

همانطور که گفته شد در فرایند طراحی محصول پیش می آید که نیاز به مدل سه بعدی یک قطعه و یا یک مجموعه مونتاژی داشته باشید. بعنوان مثال در اینجا ما در حین طراحی یک چیلر در محیط اسمبلی سالیدورکس نیاز به مدل سه بعدی کمپرسور برای تعیین جانمایی آن و لوله کشی مربوطه داریم.

چیلر در سالیدورکس

کمپرسور مورد استفاده از شرکت  بیتزر Bitzer با مدل CSH7673-70 می باشد.

مدل سه بعدی کمپرسور بیتزر

خوب اگربخواهید مدل این کمپرسور را در سالیدورک ایجاد کنید علاوه بر اینکه نیاز به نقشه های ابعادی آن دارید، زمان زیادی را باید صرف مدلسازی کنید. خبر خوب اینکه اگر سری به سایت سازنده (شرکت بیتزر) بزنید مشاهده می کنید مدل سه بعدی تمامی کمپرسورهای تولیدی این شرکت  با فرمت STEP در این سایت بصورت رایگان برای دانلود قرار داده شده است.

کتابخانه اسناد بیتزر

با کلیک روی لینک دانلود فایل می توانید این مدل سه بعدی را با فرمت STEP فایل که در اکثر نرم افزار های طراحی سه بعدی قابل اجراست را داشته باشید.

مدل سه بعدی کمپرسور در سالیدورکس

مزیت این روش در این است که شما فایلهای معتبری را در اختیار دارید که از نظر ابعادی بیشترین تطابق را با محصول اصلی دارند. اکثر محصولات برندهای معتبر این امکان را بصورت رایگان در اختیار مشتریان خود قرار می دهند و بنابراین بعنوان اولین گام برای یافتن فایلهای سه بعدی مراجعه به سایت سازنده پیشنهاد میگردد.

جستجوی گوگل

سایتهای جستجو از جمله گوگل هم می توانند در مواقع نیاز به یاری شما بیایند. فرض کنید برای یک پروژه نیاز به مدل سه بعدی  بلبرینگ SKF با مدل  D/W R1 دارید. تنها کافیست در موتور جستجوی گوگل عبارت SKF + 3D + D/W R1 را جستجو کنید.

جستجوی گوگل

اولین لینک که خوشبختانه از وبسایت سازنده محصول نیز می باشد جواب شماست. با کلیک روی لینک به صفحه دانلود هدایت می شوید و همانطور که در شکل مشاهده میکنید در این سایت با فرمتهای مختلف این فایل برای دانلود قرار داده شده است. فرمت SolidWorks را انتخاب کرده و فایل را دانلود می کنیم.

فایل سه بعدی بلبرینگ

فایل سه بعدی را در محیط سالیدورک باز میکنیم. همانطور که مشاهده می کنید مدل سه بعدی با ابعاد دقیق برای استفاده در SolidWorks قابل استفاده می باشد. مجدد تاکید میشود مدل سه بعدی قطعاتی که از سایت سازنده محصول دانلود می شود بیشترین اعتبار را از جهت تطابق اندازه و مشخصات دارد.

مدل سه بعدی بلبرینگ در سالیدورکس

برای محصولات عمومی مثل شیرآلات، اتصالات لوله کشی، قطعات الکتریکی و … و یا محصولات شرکتهایی که کمتر شناخته شده می باشند احتمال دارد سایت سازنده محصول جوابگو نباشد. اما نگران نباشید همچنان راهی وجود دارد که میتواند شما را از زحمت مدلسازی سه بعدی فارغ سازد. در ادامه لیست ده سایت برتری که می توانید مدلهای سه بعدی آماده را در طبقه بندیهای گوناگون محصولات دانلود کنید برای شما آماده کرده ایم.

3D Content Central یک شبکه اشتراکی کاربران و تامین کنندگان محصول می باشد. به گفته سایت در اینجا شما میتوانید از بین میلیونها قطعه و اسمبلی، محصول مورد نظر خود را با استفاده از شماره قطعات، نام محصول، توضیحات، پارامترهای محصول یا سایر معیارهای خاص برنامه و یا با مرور ساده در یک کاتالوگ مصور جستجو کرده و آنرا با فرمتهای رایج سه بعدی از جمله SOLIDWORKS ، CATIA، DraftSight، Pro/ENGINEER eDrawings، و AutoCAD، Autodesk Inventor، Solid Edge، Unigraphics، و سایر سیستم‌های CAD دانلود کنید.

اگر تاکنون عضو این سایت نشده اید به شما پیشنهاد می کنیم همین الان این کار را انجام دهید. GrabCAD را شاید بتوان شناخته شده ترین شبکه برای به اشتراک گذاری مدلهای سه بعدی ساخته شده توسط کاربران دانست.

با ساخت یک اکانت رایگان شما نیز می توانید به جمع حدود 10 میلیون مهندسی که در این شبکه عضو هستند بپیوندید و مدلهای سه بعدی رایگان را از میان بیش از 5 میلیون فایل، انتخاب و دانلود کنید. همچنین GrabCAD به شما یک صفحه ویژه اختصاص می دهد که شما را قادر میسازد امتیاز پروفایل خود را با اشتراک گذاری مطالب آموزشی و فایلهای سه بعدی افزایش دهید و همچنین با سایر کاربران سایت به تعامل بپردازید.

در نگاه اول این سایت تنها یک فروشنده انواع ابزارآلات و قطعات صنعتی در ایلات متحده می باشد. ولی شاید هرگز به نظر نیاید که این سایت یکی از بهترین ها برای دانلود مدلهای سه بعدی قطعات است. در این سایت شما می توانید از بین هزاران قلم کالای عرضه شده برای فروش آیتم مورد نظر خود را پیدا کرده و تنها با یک کلیک مدل سه بعدی آنرا به رایگان دانلود کنید.

البته توجه داشته باشید تعدادی از اقلام موجود در این سایت فاقد فایل دانلودی می باشند ولی همچنان از ارزش این سایت بعنوان یکی از منابعی که می توانید برای دانلود مدلهای سه بعدی معتبر دانلود کنید چیزی کم نمی کند.

TraceParts هم یک سایت دیگر با امکاناتی خوب برای یافتن مدل سه بعدی محصول توسط مدل و نام برند آن می باشد. همچنین اگر به صورت عمومی بدنبال یک قطعه می باشید می توانید از بخش طبقه بندی محصول مدل سه بعدی آنرا یافته و برایگان آنرا دانلود کنید.

Trace Parts

یک سایت سوئدی خوش ساخت که اگرچه به وسعت سایر منابع معرفی شده در این مقاله نمیباشد ولی همچنان دارای لیست قابل قبولی از محصولات مختلف است. در این سایت شما می توانید با استفاده از نام محصول و یا نام برند آن، محصول را یافته و مدل سه بعدی را برایگان دانلود کنید. خبر خوب اینکه در این سایت نیازی به ثبت نام نمی باشد.

اگر ساده ترین وبسایت اینترنت را می خواهید مشاهده کنید این سایت را به شما پیشنهاد می کنیم. اگرچه این کتابخانه به هیچ عنوان کامل نبوده ولی شاید گاهی اوقات روشی سریع برای یافتن قطعه مورد نظر شما باشد. با توجه به اینکه مدلهای سه بعدی در این سایت توسط نرم افزار Alibre ایجاد شده اند فرمت فایلها SAT. می باشد که در سالیدورک قابلیت باز شدن را دارند. با اینحال اگر عجله دارید و قطعه مورد نظرتان از قطعات عمومی است شاید بد نباشد سری به این سایت بزنید.

مبدا این سایت شرکت Cadenas در آلمان می باشد و کاتالوگ وسیعی از محصولات  از برندهای مختلف را در دیتابیس خود جای داده است. شما می توانید با بازه وسیعی از معیارها جستجوی خود را انجام دهید و فایل سه بعدی محصول مورد نظرتان را از بین ده ها فرمت رایج انتخاب و برایگان دانلود کنید.

همچنین این شرکت نرم افزاری دارد که که بصورت مستقیم به دیتا بیس وصل می شود که البته این نرم افزار رایگان نیست. با اینحال سایت Part Community از جمله منابع غنی برای دانلود مدل سه بعدی می باشد.

اگر مدل سه بعدی مورد نیاز شما چرخ دنده باشد بهتر است سری به این سایت بزنید. Rush Gears تولیدکننده چرخ دنده در ایالات متحده می باشد و ادعا دارد قادر به تولید هر گونه چرخدنده می باشد. فارغ از صحت این ادعا بهترین قسمت این سایت بخشی است که به شما امکان میدهد مدل سه بعدی چرخدنده مورد نظر خود را پس از تنظیم مشخصات آن دانلود کنید.

جمع بندی

امروزه سازندگان محصولاتی که در سایر صنایع مورد استفاده قرار میگیرند بخوبی آگاه هستند که مشتریان آنها بصورت گسترده ای به استفاده از نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی از جمله سالیدورک روی آورده اند. با این تفسیر برای اینکه خدمات بهتری برای مشتریان خود فراهم سازند عمده این شرکتها بخشی مرتبط با دانلود مدل های سه بعدی محصولات خود را بصورت رایگان برای آنها در نظر میگیرند. 

اگر شما از آن دسته از تولیدکنندگانی هستید که محصولات شما در سایر صنایع مورد استفاده قرار میگیرد ولی هنوز به مدلسازی سه بعدی در فرایند طراحی و ساخت روی نیاورده اید شاید لازم باشد تاکید کنیم تا چند سال آینده مشتریان شما از شما انتظار دارند تا اینکار را انجام دهید. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله حرکت از دو بعدی به سه بعدی را مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا