مبانی مقدماتی مدلسازی در سالیدورکز SolidWorks (قسمت اول)

مدل سه بعدی

بسیاری از شرکتهای طراحی سابقه طولانی در ترسیم نقشه های دو بعدی از زمان  تخته رسم تا دوره  نرم افزارهایی مانند اتوکد را داشته و بدون شک مفهوم اولیه مدلسازی سه بعدی در نرم افزارهای CAD مانند سالیدورک برای آنها تجربه ای نه چندان خوشایند خواهد بود. در این سری از مطالب میخواهیم به مفاهیم اولیه استفاده از این نرم افزار بپردازیم. در این قسمت با ساختار کلی فایل و مفاهیم آن در سالیدورکز آشنا خواهید شد.


چیزی که در ابتدای استفاده از نرم افزار سالیدورکز شاید گیج کننده به نظر آید تعداد فایلهای ایجاد شده در ساخت یک پروژه است. در سالیدورک سه نوع فایل اصلی وجود دارد و همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد این سه نوع فایل با هم در ارتباط بوده و یک پروژه کامل را رقم خواهند زد.

سه نوع فایل اصلی در سالیدورک عبارتند از :

1- فایل قطعه Part با پسوند sldprt

 

2- فایل مونتاژ (اسمبلی) Assembly با پسوند sldasm

3- فایل نقشه Drawing با پسوند slddrw

با نماد (Icon) هر یک از انواع فایل بخوبی آشنا شوید، از هم اکنون در محیط نرم افزار این نمادها را بسیار مشاهده خواهید کرد. ابتدا به توضیح فایل قطعه می پردازیم:

فایل قطعه (محیط Part)

فایل قطعات همانطور که از نام آن بر می آید محل ساخت قطعات مختلف به شکل سه بعدی و البته مجازی می باشد. در این محیط با استفاده از فیچرهای (features) مختلف که به بررسی آنها خواهیم پرداخت یک مدل سه بعدی که نماینده قطعه مورد نظر می باشد را ایجاد میکنید. این محیط در حقیقت یک محیط نمونه سازی مجازی می باشد.

در مجموعه مونتاژ شده ای که در ابتدای این مطلب مشاهده میکنید تمامی قطعات به شکل زیر در فایلهای مجزا ایجاد و ذخیره شده اند.

فایل اسمبلی (محیط Assembly)

در اکثر پروژه ها شما با یک مجموعه از قطعات مونتاژ شده سروکار دارید (مگر اینکه یک قطعه بتنهایی مورد نیاز باشد). مجموعه های مونتاژی می توانند یک مکانیزم و یا یک مجموعه ثابت باشند.

محیط سالیدورک به شما این امکان را میدهد تا تمامی قطعاتی که در محیط Part ایجاد کرده اید با استفاده از قیدها به یکدیگر متصل کرده و اطمینان حاصل کنید که قطعات طراحی شده بدرستی در کنار یکدیگر قابل مونتاژ بوده و همچنین می توانید تحلیلهای مختلف را انجام دهید.

در تصویر زیر همانطور که مشاهده می کنید تمامی قطعات با استفاده از قیدها به یکدیگر متصل شده و محصول نهایی را تشکیل می دهند.

مدل سه بعدی

فایل نقشه (محیط Drawing)

مرحله آخر ایجاد نقشه های فنی برای ارائه به بخش تولید می باشد. در سالیدورکز این بخش از جذابترین بخشهاست چونکه شما هیچ نیازی به ترسیم حتی یک خط نداشته و تنها لازم است نماها و جزئیات لازم از مدل ساخته شده (قطعه یا اسمبلی) را در موقعیت مورد نظر روی کاغذ قرار دهید.

ایجاد لیست قطعات، نشانه گذاری، قراردهی تلرانسهای ابعادی و هندسی و درج توضیحات در این محیط بسیار آسان بوده و در نهایت می توانید یک نقشه فنی حرفه ای را در اندک زمانی ایجاد کنید.

همانطور که مشاهده کردید فرآیند طراحی محصول در نرم افزار SolidWorks به شکل سازمان یافته صورت گرفته و نکته بسیار مهم ارتباطی است که بین فایلها وجود دارد. در حقیقت برای استفاده موثر از این نرم افزار می بایستی باید سیستم فایلها را بشکل درستی مدیریت کنید و یا از برنامه مدیریت فایل SolidWorks PDM بهره بگیرید.

مجموعه تمرینات گام بگام سالیدورک (فیلم آموزشی بزبان فارسی) قسمت 1

مجموعه تمرینات گام بگام سالیدورک (فیلم آموزشی بزبان فارسی) قسمت 2

 

بازگشت به خانه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *