سالیدورک SolidWorks چیست ؟

SolidWorks یک نرم افزار طراحی و تحلیل به کمک رایانه با استفاده از مدلسازی سه بعدی پارامتریک مبتنی بر فیچر و با ساختار درختی مبتنی بر زمان و بر اساس هسته پاراسالید از شرکت فرانسوی  داسو سیستمز Dassault Systèmes می باشد.

اگر تعریف فوق پیچیده به نظر می آید و یا اولین باری است که محیط نرم افزار را مشاهده میکنید و هیچ ایده ای در رابطه با آن ندارید هیچ نگران نباشید. در این سایت قصد داریم از مباحث کاملا مقدماتی تا مباحث پیشرفته سالیدورک را مورد بررسی قرار دهیم و بهتر اینکه تمامی این مطالب بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار میگیرد.

ولی قبل از هر چیز اجازه دهید ورود شما را به دنیای طراحی و مهندسی  با کمک مدلسازی سه بعدی رایانه ای خوش آمد بگوییم.

برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار روی دکمه زیر کلیک کنید.

move from 2d design t 3d modeling

Moving from 2D to 3D

دو بعدی یا سه بعدی ؟

در طی بیست سال گذشته تعداد زیادی از واحدهای صنعتی طراحی سه بعدی را جایگزین طراحی دو بعدی کرده اند بدلیل آنکه از فواید سرمایه گذاری در این بخش نه تنها در بخش طراحی محصول بلکه در کل فراید توسعه محصول و ساخت آگاه بوده اند.

همانطور که جایگزینی تخته های رسم با نرم افزارهای رسم دوبعدی مانند اتوکد توانست حرکتی موثر در بهینه سازی فرایند توسعه محصول باشد اینبار مهاجرت به محیط سه بعدی است که نوید افزایش راندمان و کیفیت محصول را می دهد.

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که هنوز سیستم مدلسازی سه بعدی 3D را جایگزین طراحی دو بعدی نکرده اید به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید. امیدواریم در انتهای مقاله شما نیز مجاب شده باشید که فضای سه بعدی مزایای بیشماری برای فرایند طراحی و ساخت بهمراه دارد.

چرا سالیدورک ؟

یادگیری یک نرم افزار جدید کار ساده ای نمیباشد و نیازمند تمرین و ممارست فراوانی است که بنوبه خود در دنیای امروز که همه با کمبود وقت مواجه هستند انتخاب یک نرم افزار را به امری مهم و گاهی چالش برانگیز تبدیل می کند. حتما شما هم توجه کرده اید که در دنیای مهندسی، نرم افزارهای طراحی سه بعدی دیگری علاوه بر سالیدورک وجود دارند.

اگر هنوز نرم افزار طراحی مورد نظرتان را انتخاب نکرده اید به شما پیشنهاد میدهیم این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله می خواهیم به این سوال جواب دهیم که به چه دلایلی ما نرم افزار سالیدورک را برای پروژه های شما پیشنهاد می کنیم.

why choose solidworks

Why SolidWorks

path to learn solidworks

Learning Path

مسیر یادگیری

اگر تا به اینجا همراه ما بودید احتمالا سالیدورک را بعنوان نرم افزار منتخب بر گزیده اید. پس حالا سوال مهم این است که چه مسیری را در یادگیری این نرم افزار انتخاب کنید.

فراگیری SolidWorks در صورتیکه بر اساس اصول صحیح آموزشی نباشد علاوه بر اینکه موجب اتلاف زمان و انرژی کاربران می شود می تواند در نهایت منجر به دلسردی و انصراف از یادگیری آن شده و کاربر را به سمت نرم افزاری دیگر سوق دهد. همچنین آموزه های نادرست علاوه بر اینکه در آینده موجب اشتباهات متعدد از سوی کاربر می شود در عین حال کیفیت طراحی را پایین آورده و گاهی هدف اصلی از مدلسازی سه بعدی که صرفه جویی در زمان و هزینه ها می باشد را به چالش می کشد.

در مورد نرم افزار سالیدورک علاوه بر اینکه کاربران می بایستی با محیط نرم افزار آشنا شده و کاربرد دستورات مختلف را بیاموزند مهمتر آن است که با مفاهیم مدلسازی سه بعدی پارامتریک بر اساس هدف طراحی آشنا شده و آنرا در طرحهای خود بکار گیرند.

در این مقاله سعی داریم شما را با منابع آموزش و مسیر پیشنهادی که از سوی شرکت داسو سیستمز بعنوان دوره های رسمی اعلام شده است آشنا کنیم.

چگونه تلفظ کنیم ؟

خوب حالا که تصمیم خود را گرفته اید تا با این نرم افزار آشنا شوید یک نکته مهم را نیز به یاد داشته باشید و آن در ارتباط با نحوه تلفظ صحیح نام نرم افزار می باشد.

تلفظ صحیح SolidWorks  به شکل سالیدورکس می باشد و در برخی منابع فارسی تلفظ سالیدورکز نیز دیده می شود ولی در ایران بیشتر با نام سالیدورک شناخته می شود و با اینکه این یک اشتباه لفظی است ولی بدلیل کثرت استفاده می توان آنرا پذیرفت ولی با اینحال هر یک از تلفظهای ذکر شده نیز صحیح می باشند.

 

how to pronounce solidworks

How to Pronounce