امکانات جدید سالیدورکز 2020 SolidWorks (ترمیم فیلت بصورت خودکار)

هر سال نرم افزار سالید ورکز با انبوهی از تغییرات جدید روانه بازار میشود و امسال هم از این امر مستثنی نبوده و تغییرات زیادی را در ورژن 2020 شاهد هستیم . در این سری از مطالب به بررسی برترین تغییرات امسال در نرم افزار سالید ورکز می پردازیم و در این قسمت امکان ترمیم فیلت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


دستور فیلت در سالید ورک یکی از دستورات بسیار پر کاربرد می باشد اما هنگام تغییرات در مدل سه بعدی ممکن است این دستور با خطا مواجه شود.  به عنوان مثال در صورتی که شما تغییراتی را در مدل انجام دهید که منجر به تغییراتی در فیچرها شود امکان دارد که فیلتها لبه هایی را که قبلا بر روی آنها اعمال شده بودند را از دست داده و به شما پیغام خطا بدهند.

در سالیدورک ۲۰۲۰ امکان رفع خطاهایی از این دست به صورت خودکار وجود دارد. به عنوان مثال در مدل زیر همانجا که می بینید از یک دستور فیلت استفاده شده است حال تغییراتی را در مدل ایجاد می کنیم.

فرض کنید قسمت برش را می‌خواهیم در یک فیچر مجزا داشته باشیم. بنابراین از تاریخچه درخت طراحی استفاده کرده و نوار تاریخچه را به عقب باز می گردانیم و سپس با استفاده ازفیچر cut extrude  و کانتور همان اسکچ قبلی برش را به صورت مجدد در یک فیچر جدا ایجاد میکنیم.

اکنون اگر نوار تاریخچه را مجدداً به انتها بازگردانیم می‌بینیم که در فیچر فیلت یک خطا ایجاد می‌شود. در حالی که عملاً در هیچکدام از  لبه های این مدل تغییری ایجاد نشده است اما همچنان فیلت رفرنسهای خود را پیدا نمیکند.

اگر فیلت را در وضعیت ویرایش قرار دهید این امر کاملا مشخص است که فیچر فیلت نمیتواند رفرنسهای لبه را پیدا کند.

در ورژن های گذشته نرم‌افزار در چنین مواقعی لازم بود تا شما تمامی لبه های مرتبط را  مجددا روی صفحه انتخاب کنید، اما در سالیدورک ۲۰۲۰ این امکان وجود دارد تا با کلیک راست روی صفحه مربوط به انتخاب و اجرای گزینه Repair All Missing References لبه های مرتبط با فیلتها بصورت خودکار انتخاب شده و فیچر فیلت بدرستی بازسازی شود.

مرجع :

https://www.javelin-tech.com/blog/2019/09/solidworks-fillet-repair-tool

بازگشت به خانه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.